Týmová spolupráce

07.01.2022

Lenka Bláhová na toto téma:
Zdravíme všechny v novém roce a v lednové inspiraci se krátce zaměříme na téma Týmová spolupráce. Důležitou součástí v tématu Týmová spolupráce je role HR. Je žádoucí, aby personalisté byli podporovatelé týmové spolupráce ve firmách. A jak na to? Jedním z důležitých procesů je motivovat a připravovat manažery, aby své týmy vedly ke spolupráci, a to napříč firmou. Z mé praxe se jednoznačně osvědčilo, pokud vrcholoví manažeři, a manažeři vůbec, sami upřednostňovali týmovou spolupráci. Zažila jsem období, kdy firma se dělila na obchod a ostatní. Tato dělení zpravidla vedou k nedorozuměním, nevede ke 100% výsledkům a firmy se tím hodně poškozují. Pokud vedení dokáže týmy propojit ke vzájemné spolupráci, třeba formou projektové činnosti, potom výsledky jsou jednoznačně úspěšnější. A i rodinné firmy ať malé, střední nebo i velké si ověřují, že pokud propojují týmy a řídí a hodnotí je i prostřednictvím úzké spolupráce, výsledky jsou daleko úspěšnější. Personalisté mohou pomoci s procesy, např. realizací development centra. Dalším osvědčeným procesem při vyhodnocování týmové spolupráce je proces hodnocení. Možným procesem k nastavení týmové spolupráce je i pořádání teambuildingů, a to napříč organizační strukturou. Pokud HR zvládne zorganizovat a realizovat tyto procesy ve firmě, je to nejen úspora finančních prostředků, ale i přidaná hodnota je ve vzájemné spolupráci. A co je k tomu potřeba? Zejména osvícené manažery a důvěra v HR. Ujišťuji vás, že jsem vše v praxi zažila a velmi dobře proces fungoval. Hodně zdaru při realizaci na vašem působišti.

Lenka Bláhová, externí HR konzultantka, lektorka, HR Business Partner

Michaela Karásková na toto téma:
Já osobně vidím za týmovou spoluprací především důvěru. Budování důvěry mezi členy týmu může být velice náročné. Důvěra se totiž prověřuje v čase, proto je toto slovíčko spojováno zejména s budoucností. V dnešním uspěchaném světě ale téměř nikdo nemá na nic čas - to slýchávám velice často. Bohužel pro důvěru je čas nezbytně nutný.

Jak se buduje taková důvěra? Anebo jak zjistíme, že je můj kolega důvěryhodný? Zkuste se nyní zastavit a zapřemýšlet si nad mojí otázkou. 
Už jste se zamysleli?
Je velice důležité především myslet v týmu lidí na to, že jsme každý jiný. Každý žijeme svůj naprosto odlišný život. Tento život tvoří mnoho oblastí a v každé té oblasti řeší každý jedinec mnoho témat. Toto je zcela normální lidský život. 

Nicméně zpět k důvěře - v týmu nezbytné součásti. Pokud chcete získat důvěru lidí v týmu, pak vždy přistupujte k úkolu i k lidem čestně. Dbejte na to, abyste byli spolehliví a dochvilní. Tudíž neslibujte to, co nelze reálně vykonat. Nezapomeňte si zjišťovat informace, pokud je nemáte, komunikujte.

A v neposlední řadě buďte přátelští a naučte se odpouštět.

Všem manažerům přeji, aby jejich týmy měly dostatek důvěry uvnitř, aby měl manažer důvěru svého týmu a tým měl důvěru v manažera.

Michaela Karásková - HR konzultantka, jednatelka KNO Česko, lektorka, ACC coach ICF

Markéta Kamenářová na toto téma:

Co jsou vlastně příčiny úspěchu nebo neúspěchu? A jak můžeme tento stav napravit? Na co se zaměřit? Slýcháváme, že je neúspěch způsoben mnohdy interpersonálními záležitostmi více nežli technickými znalostmi. Aby mohla být týmová spolupráce efektivní je potřeba obojí. Níže uvádím některá doporučení, která k úspěchu mohou napomoci. Je však nezbytné mít především stanoveno:

  • Cíl – jasně definovaný, jinak nevíte, kam přesně jdete
  • Přesné role a odpovědnosti – bez nich nelze plnit efektivně dané úkoly
  • Jasné kompetence členů v týmu - mít je na správných místech a dbát na respektování hodnot jednotlivců 
  • Sdílení informací – netajit informace, naopak je volně sdílet  
  • Kreativní řešení problémů – síla takového týmu je nacházet jiná řešení problému  
  • Flexibilita – tým pracuje a reaguje rychle a pružně 
  • Efektivní plánování - schůzek i času  
  • Dobrá pracovní morálka – važme si v týmu jednotlivců i celku

Výkonné týmy se pak projevují sebedůvěrou, nadšením a vyhledáváním způsobů, jak zlepšit svoji práci. A firmám se pak daří rychleji dosahovat i svých cílů. Přeji pohodový start v roce 2022 a ať se daří i Vám vytvářet efektivní a výkonné týmy. 

Markéta Kamenářová, personální ředitelka StringData, coach ICF  


3Grácie - HR inspirace
Všechna práva vyhrazena 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!