Týmová spolupráce

04.06.2018

Markéta Kamenářová na toto téma: 
          Týmovou spolupráci má v současnosti zavedenou již mnoho firem a motivovaní a schopní lidé jsou v dnešní době tzv. k  nezaplacení. Bez ohledu na velikost společnosti je potřeba, aby zaměstnanci s dobrými zkušenostmi byli schopni pracovat společně v různých týmech a přinášet kvalitní výsledky. Jedním z předpokladů úspěšnosti v současných konkurenčních podmínkách je schopnost maximálně využít produktivitu každého pracovníka, čemuž týmová spolupráce napomáhá. Většiny dobrých výsledků opravdu dosahují celé týmy, což byste také měli umět ocenit, a to nejen finančně, ale i poděkováním nebo i různými formami rozvoje.

      My proto každoročně připravujeme teambuildingové akce: někdy pro obchodní týmy a delivery, jindy zase pro finance, logistiku a HR a snažíme tak podporovat a rozvíjet celé týmy i jednotlivce. Spolupracovníci se totiž mnohdy znají pouze z kanceláře, porad nebo z obchodních jednání. A ti, co pracují v různých lokalitách, spolu komunikují jen telefonicky nebo elektronicky. Proto pořádáme tato setkání, která jsou prostředkem rozvoje a vzdělávání mimo kanceláře a jsou zaměřena především na týmovou spolupráci i trénování důležitých týmových schopností. Je to zcela jiný způsob vzdělávání, kde jsou využívány různé interaktivní metody, jako je řešení modelových situací, řešení různých úloh nebo hraní her a zaměstnanci mají tak možnost lépe si porozumět a zároveň se lépe poznávat.
          Další inspirací pro Vás mohou být celofiremní akce. Naší každoroční "perličkou" je letní celofiremní setkání neboli teambuilding pro všechny zaměstnance. Těší se u nás velké oblibě a pro vedení společnosti je to mimo jiné vhodná forma poděkování a ocenění nejen vysokého pracovního nasazení zaměstnanců, ale i výkonů celé firmy. Toto setkání je čistě neformální a je kombinací odpočinku, zábavy a vždy bývá obohaceno o nevšední sportovní zážitky. Náš letošní ročník se uskuteční v polovině června a nese se v duchu raftů. Již teď víme, že účast bude velká.
         Budete-li chtít motivovat zaměstnance, zefektivnit práci vašeho týmu nebo plánovat individuální rozvoj jednotlivých pracovníků, jsou právě teambuildingy a celofiremní akce těmi nejlepšími příležitostmi, jak podpořit a rozvíjet všechny zaměstnance, aby se cítili součástí společnosti.

Uznávejte, podporujte a oceňujte dobrou týmovou práci. Odměnou Vám budou úspěšné týmy i zaměstnanci a kvalitní výsledky. Krásné léto všem.  

Markéta Kamenářová, personální ředitelka S&T CZ, coach ICF  

Lenka Bláhová na toto téma: 

          Je hezké počasí, skoro léto, a to se hodí na pořádání teambuildingů, stmelování kolektivu i  případně TOP managementu v jiném prostředí než pracovním. Vždy, když jsem byla požádána o návrh a organizaci na upevnění, obnovení, případně nastavení týmové spolupráce, první otázka byla: "A co má být výstupem, šéfe? Proč to chceš?"
Personalista má roli organizátora a zpracovatele a je moc dobře, když dokáže pro vedoucí vše zajistit, zorganizovat a navrhnout. Chcete, aby se tým pobavil, aby navzájem účastníci plnili netradiční i velmi tradiční úkoly? Nebo je cílem poznat se v týmu jinak než při každodenní pracovní činnosti? Pokud šéf sleduje realizací teambuildingu propojení týmu a nastavení spolupráce, tak se velmi osvědčila kombinace pracovního setkání s prvky teambuildingu a zábavy, které oživí spolupráci. Např. sestavit charakteristické heslo vystihující tým, natočit video, zahrát představení. Večer si pozvat generála do "křesla pro hosta". Společně se pobavit a poznat se jinak než pracovně. Všechno je fajn, ale co je z mého pohledu a z mých zkušeností velmi důležité a úplně nejvíc pro týmovou spolupráci: když vedoucí, šéf, manažer komunikuje s týmem, důvěřuje mu, hodnotí spravedlivě, odměňuje i vytýká a vše dělá s "odkrytým hledím".
           Zažila jsem při transformaci firmy týmovou spolupráci, která se v začátku jevila jako neúspěšná a co pomohlo k úspěchu? Otevřená komunikace, jasně daná a dodržovaná pravidla, poděkování. Když se cíl trochu změnil, ihned informovat, vysvětlit a ptát se týmu, jak on vidí spolupráci. V  případě problémů komunikovat otevřeně a ihned řešit. Jen ne prosím tajně, po straně a intrikánsky. Přeji krásné teambuildingy, ať se vám daří budovat fajn týmy, ale nezapomeňte prosím za vším hledat šéfa.

Lenka Bláhová, externí HR konzultantka, lektorka, HR Business Partner 

Michaela Karásková na toto téma: 

          Z mé praxe externí konzultantky, lektorky a koučky mohu říct, že podstata efektivní spolupráce je především v otevřené a upřímné komunikaci. Existuje několik nástrojů, jak týmovou spolupráci podporovat. Firmy rozdělují tréninky týmové spolupráce do několika směrů. Ty, u kterých jsem mohla být osobně, jsou především "outdoory" či tréninky týmové spolupráce. Outdoory jsou ve většině firem koncipovány se zaměřením na odpočinek a firmy si je organizují samy, mnohdy spíše v neformálním duchu. Jezdí se na kola, na koně, na lodě atd. Vše plně koresponduje s firemní kulturou. A je to v pořádku. 
          Někdy se jedná o celofiremní setkávání, někdy jsou to outdoory pro týmy. Osobně doporučuji, aby se s outdoory vůbec nemíchala práce. Lidé prostě jen mluví a dozvídají se informace ze soukromého života ostatních kolegů, což umožní kolektivu vidět v kolegovi "člověka". Mnohdy je však kombinace práce s týmovými hrami jediná možnost, jak vedení k takové aktivitě donutit. Škoda.
         Další mé doporučení je, aby se do "outdoor" setkávání vložila i lektorsky vedená týmová cvičení se zpětnou vazbou. A to nejen od lektorů ale i mezi samotnými účastníky.  Pokud týmová cvičení pro skupinky cca 6-10 osob (záleží na celkovém počtu lidí firemního výjezdu) vedou externí lektoři, zajistí to pro účastníky větší užitek. Role lektora či lektorů je nenahraditelná právě s ohledem na profesionální vedení a poskytování zpětné vazby, ale také proto, že celou akci zajistí organizačně.
Mám vždy velkou radost, když si týmová cvičení účastníci užijí a zároveň si odnesenou ta správná uvědomění pro práci v týmu i do praxe. Většinou stačí tato základní: kolegové jsou také jen lidi, mají svoje trápení i radosti a jako tým jsme tu proto, abychom pomohli a využili právě toho, v čem je kdo dobrý :)

Užijte si léto!

Michaela Karásková - externí HR konzultantka, jednatelka KNO Česko, lektorka, coach ICF 

3Grácie - HR inspirace
Všechna práva vyhrazena 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!