Rodičovství a kariéra

05.10.2022

Michaela Karásková na toto téma:
Zaměstnavatelé stále hledají cesty, jak motivovat právě rodiče dětí, aby zvládali oboje. Děti, i naplno svoji práci. Velice často slýchávám od lidí: "nejhorší je, když je dítě často nebo dlouho nemocné". Zaměstnanec v tu chvíli vidí riziko, že přijde o práci, protože nemá možnost hlídání a zaměstnavatel pošle zaměstnance na OČR a musí hledat náhradu. Samozřejmě tato varianta je problémem v provozech, kde musí být zaměstnanec fyzicky na pracovišti, jako je montér různých výrobků (např. výroba aut) nebo prodejce zboží (např. prodavač v obchodě). Pozice, které umožňují práci z domova mají jednodušší řešení. Především pak Covid nás naučil, že home office je řešení, a že práce z domova může být efektivní i když jsou děti doma. Touto zkušeností prošla většina z nás, a tak si myslím, že jsme se alespoň trochu naučili uspořádat den tak, abychom zvládli veškeré povinnosti.

Já jsem přesvědčena, že oba rodiče mohou budovat kariéru i s dětmi. Mojí dceři je nyní 15 let a synovi bylo v létě 18. Když se ohlédnu zpět, pak musím říct, že některé chvíle byly náročné. Sama jsem stavěla firmu na nohy 3 roky od roku 2008, a to jsem dceru kojila a syna vozila do školky. Manžel měl svůj pracovní režim velmi přísný a moje matka se stará o moji postiženou sestru. Manželovi rodiče oba chodili do práce. Možností tedy nebylo mnoho. Snažila jsem se vše dobře plánovat a když něco pracovně nevyšlo, nebo když děti onemocněly, tak se z toho nehroutit. Povedlo se pracovně uspět o trochu později, protože v tu dobu bylo důležité, abych se věnovala dětem. Bylo to vlastně vcelku fajn období, když si teď tak tady vzpomínám. Jsem na sebe pyšná, že jsem to zvládla. Byla jsem si ale svojí vlastní paní a vládla časem jen pro sebe, svoji firmu a rodinu.

Z pohledu zaměstnavatele bych doporučovala být tolerantní k rodičům na mateřské nebo rodičovské. Jejich loajalita se zcela jistě upevní a vrátí se zpět do firmy. Navíc vidím v mnoha firmách kombinaci úvazků na jedné pozici. Vím, že to nejde všude, ale minimálně se zkuste zamyslet, že jednu pozici mohou zvládat dva lidé na půl úvazku - 2 maminky či tatínkové na rodičovské :-)

Michaela Karásková - ACC Coach, lektorka, externí HR konzultantka, jednatelka KNO Česko

Lenka Bláhová na toto téma:
Vážení a mílí naši čtenáři, v říjnu 2019 jsme se zamýšlely nad tématem "mateřství a kariéra". A co rodičovství jako takové a kariéra v roce 2022? Změnila se situace? Určitě ano. Hodně nás popostrčil Covid, spíše nám nic jiného nezbylo, a situace se musela řešit. Rodiče si vyzkoušeli "slast" home-office. Spolu se svými dětmi byli on-line a nemýlím-li se, bylo to hodně náročné! Mám sama příklady ze své rodiny, jak náročná doba to byla jak pro rodiče, tak pro firmy. 

Co ale platí stejně jako když jsem se zamýšlela v roce 2019. Rodiče osvícené firmy podporují. Vycházejí vstříc s různými možnostmi, ať už je to úprava pracovní doby, home-office je v některých firmách skoro standard a školky nebo dětské skupiny v režii firem. A kariéra? My personalisté podporujeme nadále manažery, aby hodnotili a navrhovali zaměstnance, kteří mají našlápnuto na rozvoj, ať už jako odborníci nebo do pozic vedoucích. 

Rodičovství není nemoc, je to hodně těžká disciplína, a to nejen v souvislosti s kariérou. Rodičovství a kariéra je o vzájemném pochopení: firma potřebuje od zaměstnance nasazení, jeho rozvoj, nápady a zaměstnanec - rodič? Ten ocení podporu v různých variantách benefitů a možnostech, jak zvládat dobře jak pracovní vytížení, tak starost o svoji rodinu. V dnešní době je z pohledu uplynulých tří let sladění rodičovství a kariéry umožněno významně více. A to je zásluha těch firem, kteří podporují a umožňují kariéru svým zaměstnancům i když jsou rodiči. Hodně zdaru a nebojte se ve firmách zjišťovat zpětnou vazbu, jak funguje ve vaší firmě podpora rodičovství ruku v ruce s kariérou.

Lenka Bláhová, externí HR konzultantka, lektorka, HR Business Partner

Markéta Kamenářová na toto téma:
Zdravím všechny naše příznivce, už tu máme pravý podzim a pro toto období jsme se rozhodly zvolit téma "rodičovství a kariéra", které je ve firmách velmi živé. 

Naštěstí jsou zaměstnavatelé, kteří se snaží již řešit situaci rodičů komplexně. Hledají prostor a řešení, jak nabídnout rodičům i karierní růst a rozvoj. Motivují jak matky, tak otce, a nabízejí benefity pro sladění práce a rodiny. Co vlastně upřednostňují takoví zaměstnanci? Určitě vítají flexibilní pracovní dobu, často je pro ně důležitá i lokalita a v neposlední řadě je to možnost pracovat na zkrácený úvazek. Co bývá velkou pomocí, je možnost využití školky v rámci firmy, ale takový komfort jsou schopné nabídnout většinou jen korporace. Co však bylo v posledních letech jinak a zasáhlo nás to všechny, byla pandemie. V době Covidu si všichni rodiče vyzkoušeli, co to obnáší mít své ratolesti doma, učit se s nimi a zároveň pracovat. Do té doby velice oblíbený benefit home- office se změnil v povinnost a nastavení fungování všech členů rodiny v domácnosti nebylo lehké. Po uplynutí pandemie se situace změnila a nakonec, díky této zkušenosti, se nyní setkáváme s tzv. hybridními modely fungování ve firmách a tím je týdenní mix, kdy je zaměstnance na HO a kdy je v kanceláři. Z vlastní zkušenosti ve světě IT mohu potvrdit, že je tento model již standardem a vyhovuje oběma stranám, jak zaměstnanci, tak zaměstnavateli. 

Z pohledu personalistů nás při vyhodnocování různých průzkumů spokojenosti těší, že zmiňovaný hybridní model a rozvoj, kterým je postupný karierní růst, je pro takového zaměstnance jeden z předních a významných pozitivních faktorů. Jako personalisté pracujeme s manažery tak, aby ve svých týmech podporovali rodiče a vycházeli vstříc jejich potřebám, tím je i work-life balance, a hledali společně s manažery firemní soulad. Získáváme pak tím jako firma velký bonus, kterým je lepší výkonnost, vyšší loajalita, nižší fluktuace, stabilita a spokojenost zaměstnance. Snažte se vytvářet pro své zaměstnance vhodné podmínky, aby mohli být skvělými rodiči a zároveň i kvalitními odborníky.

Markéta Kamenářová, personalistka,  coach ICF  

3Grácie - HR inspirace
Všechna práva vyhrazena 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!