Povzbuzení

06.04.2020

Markéta Kamenářová na toto téma:  
Opět jsme tu s naší HR inspirací, a to jsme netušily, kolik se toho změní během jednoho měsíce. Myslím, že všichni velice intenzivně vnímáme nepříznivou situaci zapříčiněnou koronavirem. Každého z nás tato situace zasáhla různým způsobem a v tomto nouzovém stavu se změnil i významně způsob naší práce, a to ve smyslu omezení osobních kontaktů s kolegy, zvýšení nároků na telefonickou a konferenční formu komunikace, omezený kontakt se zákazníky atd. Pro téměř každého z nás je tento nový způsob práce zcela jiný, ať už jde o personalistu, vývojáře, konzultanta, manažera nebo jinou profese.

A proto je v tomto období velmi důležité vzájemné povzbuzení a zároveň i přes tyto nově vzniklé situace si udržovat pozitivní mysl. Pro mnohé je to velmi náročné období. V současné době mnoho firem má své zaměstnance na tzv. home office. Práce z domova v tomto formátu však není pro žádnou rodinu jednoduchá. Mnoho z nás měla být i na dovolených. Valí se na nás ze všech stran různá omezení. V některých firmách již přistupují k závažným opatřením, a dokonce zvažují nebo již snižují mzdy a začínají s plány propouštění zaměstnanců.

Zaměřme se na vzájemné povzbuzení a pozitivní myšlení, i na něm je potřeba pracovat a je tu tedy několik tipů:

- udržte si úsměv na tváři

- radujte se z maličkostí

- buďte k sobě i ostatním ohleduplní

- podporujte své kolegy

- volejte pravidelně svým nejbližším, pokud za nimi nyní nemůžete

- udělejte i pro sebe něco dobrého

- posilujte obranyschopnost svoji i členů rodiny

- zacvičte si

- zachovávejte v krizových situacích chladnou hlavu

- nepoddávejte se naštvání a negativním myšlenkám

- poslechněte si pěknou hudbu

- buďte spokojeni se sebou samými

Toto nelehké období je takovou zkouškou pro nás všechny a věřím, že se vzájemnou ohleduplností, vstřícností, podporou a pomocí nás všech to zvládneme. Těším se, že se zase brzy osobně setkáme na oblíbené HR kavárně pořádané společností KNO.

Markéta Kamenářová, personální ředitelka S&T CZ, coach ICF 

Michaela Karásková na toto téma: 

V současnosti se nachází lidstvo v nelehkých podmínkách. Každý z nás je pod velkým tlakem spíše negativních zpráv, snažíme se zorientovat v nastavení jiného denního režimu a kolem nás jsou lidé, kteří s námi chtějí současnou situaci na světě diskutovat. Témata jsou pro tyto dny jasná: kolik přibylo nakažených lidí, v jakých regionech, jaké kroky dělá vláda a zda je to správné. To jsou témata, která nemůžeme ovlivnit, přesto je jasné, že se jimi v myšlenkách všichni zabýváme.

Mohu jedině doporučit Vám všem, abyste se snažili myšlenkami nad těmito tématy zabývat co nejméně. Ano, momentálně je koronavirus součástí našeho života. Věřím, že všichni o něm víme a sledujeme vývoj. Je v pořádku být informovaný a dodržovat všechna pravidla tak, abychom předešli případné nákaze ostatních i nás samotných.

Pokud jste zdraví, můžete sami pro sebe udělat i něco navíc. Zůstat v klidu je v těchto dnech těžké. Není však na škodu se zastavit a rozmyslet si v klidu následná rozhodnutí. V klidu nastavovat a zkoumat možnost pro nastavení nového režimu. Ke klidu nám pomůže odpočinuté tělo: spánek a trocha jakéhokoli cvičení. Snažte se i v těchto dnech být příjemní na sebe i okolí. Nervozita je všude kolem nás a je pouze na nás, jak s ní pracovat.

Každý z nás se nyní setkává s novými režimy, novými pohledy, možná i nachází nové postoje. Věřím, že virus tak jak přišel, tak odejde a my se můžeme mnohé z této situaci naučit. I já pozoruji o něco více, jak se chovám v této situaci, abych mohla čerpat ze zkušeností, které získávám. A taky se těším. Těším se na dny, kdy půjdu ven bez roušky a děti pojedou ráno do školy a já pak budu v klidu cvičit jógu, tak jak jsem byla zvyklá ještě před měsícem. To bude super.

Přeji Vám, abyste zůstali milí, hodní a laskaví sami k sobě i k lidem kolem sebe. Nezapomínejte na pomoc ostatním lidem, která může spočívat jen v drobnostech. 

Michaela Karásková - externí HR konzultantka, jednatelka KNO Česko, lektorka, coach ICF 

Lenka Bláhová na toto téma: 

Vážení a milí, všichni vy, co jste HR, i vy manažeři, i vy kteří si čtete naše příspěvky jen tak pro zvědavost, inspiraci a třeba i k zamyšlení. Situace nejen v naší zemi, ale v celém světě není lehká. Skoro vše zažíváme poprvé, ale jsme šikovní, odhodlaní, kreativní a zjišťujeme o sobě navzájem, že máme empatii a podporujeme se. Sdílíme a povzbuzujeme se navzájem, ať už je to sousedka mladšího věku, která přinesla mně a mému muži (seniorům) roušky, jsou to naše dospělé děti, které si uvědomují naše ohrožení a dodržují pravidla, aby nás neohrozily.

A co vy v HR? Někteří připravujete spolu s manažery podklady k ukončování pracovních poměrů, někteří pomáháte kreativně řešit situaci ve spolupráci s manažery. Mnozí z vás navrhujete řešení ke stabilizaci, hodně z vás empaticky hledá v souladu se zákonem, jak řešit zastavení výroby, jak nahradit ty co jsou v karanténě. Hodně z nás stoplo jakékoliv vzdělávací aktivity, hledáme možnosti, jak přizpůsobit, případně omezit benefity. Hledáme způsoby, jak udržet firmy, podniky, společnosti. Co by nám všem, a nejen HR nemělo chybět, je odhodlání.

ZVLÁDNEME TO! Bude to od nás všech ve výrobních i nevýrobních firmách, společnostech, podnicích stát hodně úsilí, nasazení, chuti a elánu, abychom tuhle výzvu zvládli se ctí a s odhodláním, ruku v ruce s empatií, profesionalitou. A v první linii buďte vy, lidé z personálního, vy, na které se mohou obracet manažeři a vedení firem, vy, kteří budou hledat řešení a jejichž snahou bude být oporou, tak jak by personalisté měli být a v hodně případech i jsou. Pokračujte a buďte hodně zdraví, přeji to nám všem a neztrácejme optimismus a chuť to vše zvládnout. I když to nebude a není jednoduché.

Lenka Bláhová, externí HR konzultantka, lektorka, HR Business Partner      

 

3Grácie - HR inspirace
Všechna práva vyhrazena 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!