Firemní kultura

08.02.2018

Michaela Karásková na toto téma:
          Máme spoustu kultur a mimo jiné i firemní. Firemní kulturu tvoří všichni, kdo mají podepsanou smlouvu ve firmě. Je to tak? Nikdy jsem nepracovala ve větší firmě, která by měla více než 10 zaměstnanců. Neprošla jsem jako zaměstnanec žádnou korporací. Navštívila jsem stovky firem a každá moje návštěva začala na recepci. Již u vstupu do firmy jsem nasávala firemní kulturu. Ostatně jako každý návštěvník firmy: usměvavá recepční, mluví se mnou, ohlásí mě, vím, kam mám jít, usadí mě do zasedačky, nabídne mi vodu, kafe, sleduji, jak je vymalováno, co mi sdělují prostory? Někdy až drze se zeptám recepční: "Jaký je Váš ředitel." Někdy odpoví: "Ale jo, to víte", nebo: "Já ho vlastně moc neznám", nebo "Máme super ředitele". Většinou jsou však zaskočení a jen se usmějí. Zajímalo by mě, jak by dopadl průzkum v českých firmách, kdyby měli recepční říct jednou větou, jaký je ředitel společnosti. Mnozí by možná ani nevěděli, kdo to vlastně je. Mnoho firem je korporátních a vedení má kanceláře v jiné zemi, mnoho zaměstnanců svého ředitele ani nikdy nevidělo, nezná možná ani jeho jméno. Zaměstnanci by měli znát své šéfy a vědět jejich jména, měli by znát, v jaké firmě pracují, co firma dělá a jaké jsou její vize a poslání. Ať už je firemní kultura jakákoliv, tvoří ji lidé, kteří by měli znát cestu, tak aby věděli že jim jejich práce dává smysl. Víte Vy, zda Vaši zaměstnanci znají cestu Vaší společnosti?

Michaela Karásková - externí HR konzultantka, jednatelka KNO Česko, lektorka, coach ICF

Lenka Bláhová na toto téma: 

          Firemní kultura - co to vlastně je? Ze zkušenosti: vedení firem může propagovat jakoukoliv formu, ale tvoří ji jak zaměstnanci, tak vedení. Je pikantní, když šéf neumí pozdravit, nepoděkuje za práci, nepochválí, nevyžaduje dobře odvedenou práci, panebože dokonce když zvyšuje hlas, nedej bože když dělá podfuky v domnění, že jeho podřízení to nevidí, nevnímají. Zažila jsem, že vedení chtělo změnu firemní kultury, firmou proběhla dotazníková akce spokojenosti, anonymní a jednoznačně se ukázalo, že nespokojenost zaměstnanců je s chováním a vedením TOP manažerů. Světe div se, TOP manažeři tvrdili na základě výstupů z dotazníků, že to tak není, že pohled zaměstnanců není správný a pravdivý.  Namísto toho, aby se chytili za nos a začali všichni u sebe - zdravit, děkovat, kontrolovat, slavit i trestat spravedlivě a tak sami dávat příklad. A hlavně řešit nedostatky, průšvihy a výtky otevřeně, objektivně. Firemní kultura začíná i na recepci. Kolik vedoucích ráno pozdraví ona děvčata i chlapce a popřejí jim hezký den. To pak i výtka od takového šéfa se bere stoprocentně a často i bez křivdy.  A úplně super je, když vedoucí zná "ty v recepci" jménem a ráno při příchodu do firmy je tak osloví. Co myslíte mám pravdu?

Lenka Bláhová, externí HR konzultantka, lektorka, HR Business Partner 

Markéta Kamenářová na toto téma: 

          Obecně firemní kulturu vytváří vedení společnosti spolu se zaměstnanci. Ale pravdou je, že každá společnost si utváří svoji vlastní firemní kulturu. Některé společnosti si zakládají více na atraktivitě prostředí, benefitech a formálním oblečení, jiné preferují přátelskou atmosféru v pracovním prostředí, milé a vstřícné vedení i zaměstnance. Zásadní odlišnosti budete vnímat v korporacích a firmách střední nebo menší velikosti.

Firemní kultura bývá často stanovena v několika bodech nebo heslech jako je např.: oblíbené " firemní desatero", které by měl znát a řídit se jimi každý zaměstnanec dané společnosti.

Na naší firemní kultuře pracujeme neustále . Začíná to již prvním kontaktem ve firmě, kterým je recepce. Je velice příjemné, když přicházíte ráno do kanceláře a již ve dveřích vás zdraví dívky z recepce a s úsměvem vám popřeji pěkný den. Je to milé a zároveň si uvědomíte, jak důležité je jejich pozitivní a usměvavá nálada, protože recepční je doopravdy první kontaktní osobou nejen pro nás ale i pro naše zákazníky.

A co očekávat od vedení a ostatních zaměstnanců? Kromě společných cílů, nastavení strategií, vizí a misí, je tu i osobní a lidská stránka. Je báječné, když se setkáváte u generálního ředitele s jeho pozdravem nebo pochvalou, a nebo s poděkováním od svých kolegů na denní bázi. Je velmi obohacující, když se potkáváte se vstřícností a zájmem o druhé. Je velmi inspirativní, když vidíte u ostatních zaměstnanců zájem společně něco vytvářet a posouvat dál a vzájemně si pomáhat. Je velmi milé, když občas na chodbě zaslechnete smích a v hloučku kolegů a kolegyň se dozvíte, jak kdo z nich strávil s rodinou víkend. Je prima, když jdete poblahopřát někomu z kolegů k narozeninám nebo ocenit jeho profesní úspěch. A jak klasik říká: "Všechno se vším souvisí." I toto všechno tvoří firemní kulturu. A jak to máte u Vás ve společnosti vy?

Markéta Kamenářová, personální ředitelka S&T CZ, coach ICF 


3Grácie - HR inspirace
Všechna práva vyhrazena 2017
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!